Pułapki pracy zdalnej i jak je przezwyciężyć

Praca zdalna jest z pewnością coraz popularniejsza i coraz więcej pracodawców dostrzega jej realne korzyści dla firmy. Oczywiście, jest to również wiele korzyści dla pracownika, co sprawia, że pomysł pracy z dala od zwykłego fotela biurowego, z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu, jest bardzo atrakcyjny dla obu stron!

Choć wszystko to brzmi bardzo pozytywnie, musimy pamiętać, że w życiu nie ma rzeczy idealnych, a to oznacza, że istnieje kilka pułapek, których należy być świadomym i nauczyć się je pokonywać, aby cały system działał w najlepszy możliwy sposób. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma większych problemów z pracą zdalną, pod warunkiem, że zarówno pracownik, jak i pracodawca są zgodni i zaangażowani w wykonanie zadania.

Aby szybko dowiedzieć się, dlaczego praca zdalna jest tak korzystna, oraz poznać kilka pomysłów na to, jak ją dobrze wykonywać, zapoznaj się z tą przydatną infografiką.

Źródło: www.infographicsgraphics.com/benefits-tips-working-remotely-infographic

Jak widać, pod względem satysfakcji z pracy i motywacji dla pracownika oraz wydajności dla pracodawcy, praca zdalna to bardzo przydatna metoda, którą warto wypróbować! Jakie są zatem pułapki, o których wspomnieliśmy wcześniej, i jak można je łatwo przeskoczyć?

Przyjrzyjmy się potencjalnym pułapkom.

#1 - Brak motywacji

Problem z pracą zdalną polega na tym, że nie ma ona żadnej struktury, tzn. nie musisz wstawać rano i udawać się do swojego biura, aby wykonać swoją pracę. Możesz być do pewnego stopnia elastyczny i choć możesz mieć kilka ustalonych z pracodawcą podstawowych godzin pracy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sam możesz wybrać godziny pracy. W tym przypadku, posiadanie samomotywacji i samodyscypliny, aby wykonać pracę - mantra "jeśli nie wykonam pracy, nie dostanę wynagrodzenia" zwykle działa dobrze!

#2 - Problemy z komunikacją

Nie wszyscy pracownicy zdalni podróżują, ale niektórzy tak, a to oznacza, że w grę mogą wchodzić strefy czasowe. W takim przypadku pracodawcy mogą mieć trudności z komunikowaniem się ze swoimi pracownikami zdalnymi i utrzymaniem pewnej kontroli nad wykonywaną pracą. Między obiema stronami musi istnieć ogromne zaufanie, a gdy komunikacja jest słaba, mogą pojawić się problemy. Regularne meldowanie się w biurze jest koniecznością, ale również posiadanie niezawodnej metody wideorozmów i wiadomości jest ważne dla obu stron.

#3 - Rozproszenia uwagi i pokusy

Wspomnieliśmy wcześniej o samodyscyplinie, ale bardzo łatwo jest się rozproszyć, gdy pracuje się z dala od luksusowych mebli biurowych.
Jeśli jesteś w podróży, możesz wybrać się na plażę, jeśli jesteś w domu, przyjaciele wpadną na kawę! Podzielenie dnia na części robocze i być może skorzystanie z aplikacji zwiększającej produktywność, aby trzymać się celu, będzie oznaczać, że nadal masz czas na przyjemności, ale wykonujesz też swoją pracę.

#4 - Potencjalnie niekomfortowe środowisko pracy

W zależności od tego, gdzie pracujesz, tzn. w domu, w przestrzeni wspólnej pracy lub zupełnie gdzie indziej, możesz nie mieć dostępu do wysokiej jakości mebli biurowych, które ułatwią Ci pracę. Może to powodować duże obciążenie pleców i szyi, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do ergonomicznych krzeseł. Upewnienie się, że siedzisz prawidłowo niezależnie od tego, gdzie jesteś, i unikanie pokusy siedzenia i pisania na klawiaturze w łóżku powinno pomóc Ci przezwyciężyć ten potencjalny problem.

#5 - Samotność i izolacja

Jeśli jesteś przyzwyczajony do pracy w środowisku biurowym, regularnych rozmów z kolegami i koleżankami, być może burzy mózgów przy biurkach do pracy zespołowej, to nagłe rozpoczęcie pracy na własną rękę, z dala od biura, może być dla Ciebie szokiem. Praca w przestrzeniach co-workingowych może być dobrym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem, ponieważ jest tam wiele osób o podobnych poglądach, z którymi można porozmawiać.

Choć praca zdalna nie dla każdego jest łatwa, jest to bardzo korzystny sposób pracy, jeśli chcesz mieć nieco więcej swobody od zwykłego trybu pracy 9-5. Upewnienie się, że wiesz, czego się spodziewać i jak rozwiązać ewentualne problemy, sprawi, że doświadczenie to będzie pozytywne dla wszystkich zainteresowanych.

Czy praca zdalna jest dla Ciebie?

Story Page