Określa się je jako plastikowe albo kartonowe okładki, które mają specjalny mechanizm dający możliwość wpinania kartek, co daje szansę na wygodne porządkowanie dokumentów w firmie przy zachowaniu niewielkiej własnej pracy będzie można zabezpieczyć dzięki temu wydruki bez większego problemu.
Zaletą będzie również to, że oprócz dziurkacza nie musimy mieć żadnych innych elementów, by zabezpieczyć swoje dokumenty. Nawet przy zaciskowych skoroszytach może się okazać, że nie będzie trzeba mieć dziurkacza, by takie zabezpieczenie wykonać. Jeśli chodzi o te najbardziej popularne skoroszyty to wykonuje się je z tworzyw sztucznych.
Przednia okładka jest przeźroczysta, tylna nieprzeźroczysta. Mogą one mieścić około 200 stron A4 a standardowo mają rozstaw 8 cm. Dokumenty nakładane są na wąsy i następnie dociskane z użyciem paska z plastiku.
Materiał
Obecnie dostępne skoroszyty mogą być wykonywane nie tylko z PCV czy polipropylenu, ale realizuje się je również z białego kartonu czy innych propozycji w naturalnych odcieniach. Karton nie będzie zapewniał nam przeźroczystości i dlatego może to być utrudnienie, szczególnie gdy mamy wiele skoroszytów i chcemy łatwo zajrzeć co jest w środku. Jeśli chodzi o rozwiązania plastikowe to obie okładki mogą być tak wykonywane i mogą być przeźroczyste. Proponowane są nam różne rozwiązania, jeśli chodzi o folię na skoroszyty. Paleta barw daje nam możliwość stosowania różnych kodów kolorystycznych do poszczególnych dokumentów i dlatego łatwiej będzie się odnaleźć.
Mechanizmy spinające
Poza tym, że wykorzystuje się tradycyjne wąsy to można znaleźć także specjalne mechanizmy, które przygotowywane są na kształt ringów, które stosuje się w klasycznych segregatorach. Dzięki temu wpinane arkusze będzie można sobie wygodnie przekładać i dlatego nie ma się co dziwić, że takie rozwiązanie ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem i jest wybierane bardzo chętnie. Dla wielu użytkowników tego typu ułatwienie może być znaczące i będą na nie zwracać swoją uwagę w sposób szczególny.